אנדרטת אסון המסוקים

25.03.2019

בליל הרביעי בפברואר 1997 התרחש האסון האווירי הקטלני ביותר בתולדות צהל. שני מסוקי יסעור של חיל האוויר הישראלי התנגשו זה בזה בעת שהיו בדרכם למוצבי צה"ל שברצועת הביטחון, דלעת ובופור שבדרום לבנון. 73 לוחמים מחטיבת הנחל ומיחידות נוספות וחברי צוות נספו. אחד המטוסים התרסק בשאר ישוב והשני התרסק בסמוך לקיבוץ דפנה.

 

מתחם האנדרטה מחולק לשני חלקים ובמרכזם ניצב סלע גדול ועליו לוחות זכוכית בהן מופיעים שמות 73 הנופלים. בצידו השני של הסלע לוח זכוכית נוסף המפרט את האירוע ומציג מפה המתארת את מסלול הלוחמים עד מותם.

 

 

המתחם הראשון נמצא למרגלות פלג של נחל דן, מקום נפילתו של אחד המסוקים, על ענפי עץ נתלו חלוקי נחל שעל גביהם הוטבעו שמות הנופלים בנוסף נתלו על העצים עששיות, כובעים וסמלי יחדיה. קשה לתאר את התחושה, מקום עצוב אך יחד עם זאת הצמחייה ופכפוך המים משרים אווירה נינוחה ומיוחדת במינה.

 

 

 

במתחם השני שביל שבמרכזו תעלת אבן ובה מים זורמים שיוצרים מפלים קטנים אשר מסמלים את רעש הנפילה של המסוקים. השביל מוביל אל ברכה עגולה שבהיקפה מצויות אבני בזלת שחורות עליהם חרוטים שמות הנופלים. מסביב לברכה חלקות דשא עליהם הוצבו 73 פסלי אבן כמספר הנופלים.

 

 

 

 

הברכה הגדולה מייצגת את האסון הלאומי הגדול, ואילו הפסלים מסמלים את הנופלים והייחוד של כל אחד מהם.

 

 

 

תהליך הקמת האנדרטה נמשך זמן רב, האתר עוצב בשיתוף אדריכלית הנוף שלומית שלמה, הפסלים דני קרוון, רמי פלדשטיין, סידר כהן וגרשון היימן ומעצבי הגינות חיים כהן וגלעד שרון. האנדרטה מומנה מכספים שנאספו ממשפחות הנופלים, המדינה, קבלנים שעבדו בהתנדבות ובסיועו הנדיב של איש העסקים ארקדי גאידמק.

 

אתר הנצחת אסון המסוקים שונה מאתרי הנצחה אחרים הוא נפרש על פני שטח נרחב, ומשלב אלמנטים אדריכליים רבים. הוא מתוכנן כפארק מתוך רצון שיהווה מקוד עליה לרגל להמוני האזרחים שרואים באסון זה אסון משותף לכל עם ישראל.

Share on Facebook
Please reload

Please reload

בואי נשמור על קשר במייל:
:פוסטים אחרונים
:אודותי
רוצים לקבל עדכונים למייל? הרשמו כאן