כי כסתה פניה - חוה עציוני-הלוי

13.10.2019

 

חוה עציוני-הלוי מספרת את סיפורן של הנשים בתנ"ך ונותנת לנו  נקודת מבט שונה על נשות המקרא, למרות אלפי השנים שעברו מאז ועד היום נדמה שקולן עדיין רלוונטי. זהו ספרה העשירי של עציוני המגולל את סיפורה של תמר אשר לקחה את גורלה בידה ויצאה כנגד מצוות היבום.  

חוק היבום - זוהי מצווה מהתורה החלה כאשר אדם נשוי מת בלי להשאיר אחריו צאצאים. במקרה כזה, אחיו של המת מצווה לשאת את אלמנתו ולהמשיך את זרעו של אחיו.

 

מקור החוק בספר דברים: "כִּי יֵשְׁבוּ אַחִים יַחְדָּו וּמֵת אַחַד מֵהֶם וּבֵן אֵין לוֹ לֹא תִהְיֶה אֵשֶׁת הַמֵּת הַחוּצָה לְאִישׁ זָר יְבָמָהּ יָבֹא עָלֶיהָ וּלְקָחָהּ לוֹ לְאִשָּׁה וְיִבְּמָהּ. וְהָיָה הַבְּכוֹר אֲשֶׁר תֵּלֵד יָקוּם עַל שֵׁם אָחִיו הַמֵּת וְלֹא יִמָּחֶה שְׁמוֹ מִיִּשְׂרָאֵל."

תמר התגוררה עם משפחתה, דלת האמצעים, ליד העיר תמנה. מגיל צעיר תמר סייעה לאמה בחליבת העזים והכנת גבינה, בכביסה, בנקיון ובטיפול באחיה הצעירים. חייה התנהלו על מי מישרין ושום דבר לא הכין אותה לקראת הבאות.

 

יהודה, בן יעקב מנכבדי הארץ, הגיע לביתם לבקש את ידה של תמר לבנו ער, בעבורה ישלם יהודה מוהר ביד רחבה, תמר חששה מאוד אך בחרה ללכת עם יהודה כדי להיטב את גורל  משפחתה.

 

כשסוף סוף מכירים לתמר את ער היא נחרדת שכן ער היה בחור צנום חלש וחולני, עד מהרה מגלה תמר כי אופיו נעים והיא עושה ככל שביכולתה כדי למלא אחר רצונם של יהודה ובת שוע, אישתו, להעמיד צאצאים כדי להמשיך את השושלת אך ללא הצלחה. זמן קצר לאחר נישואיהם תמר מתאלמנת.  

 

מתוקף חוק היבום תמר נישאת לאונן אחיו של ער. אך הוא סירב לקיים את חוק הייבום ושפך את זרעו כיוון ששנא את אחיו ולא היה מוכן שהילוד יישא את שם אחיו וע"כ נענש ומת.

 

בת שוע מאשימה את תמר על מות בניה בטענה כי תמר כישפה אותם. היא חרדה לבנה הצעיר שילה וע"כ תמר נשלחת חזרה לבית הוריה בתמנה, עליה להמתין ששילה יתבגר ויכול לקיים את הצוות היבום. 

 

תמר נותרה אלמנה צעירה בפעם השניה כמהה להיות אמא אך אסורה לכל גבר, מתוך היאוש מחליטה תמר לעשות מעשה נועז לקחת את חייה בידה למרות המחיר הכבד שהיא עלולה לשלם בכך שחרגה מהחוקים המקובלים.

 

חוה עציוני בספרה זה, דנה בסוגיה שעודנה רלוונטית על חוקים ומוסכמות המפלות נשים לרעה. תמר אישה חזקה ופורצת דרך בכך שהיה לה האומץ לצאת כנגד גורלה ולעצב את חייה כטוב בעינייה. 

 

כי כסתה פניה, ספר משובח הכולל תיאורים עשירים ומופלאים ומכניס אותנו לרוח התקופה. מלבד סיפרה המרתק של תמר ניתן ללמוד גם על דמותן של דינה ביתו של יעקוב ושרח נכדתו. 

Share on Facebook
Please reload

Please reload

בואי נשמור על קשר במייל:
:פוסטים אחרונים
:אודותי
רוצים לקבל עדכונים למייל? הרשמו כאן