כחול הירח - סימונה ואן דר פלוכט

26.06.2018

הכריכה של הספר מדהימה ביופיה ומיד שוותה את ליבי, מבלי לקורא על מה הספר - קניתי.

 

 

הסיפור מתרחש בשנת 1654, תקופת תור הזהב ההולנדי, שגשוג כלכלי שהביא לתמיכה כלכלית בתרבות ואומנות. 

 

קתרין נישאה לחוברט אך לא היתה מאושרת כיוון שבעלה היה שתיין ואלים. לאחר שנת נישואים נפטר חוברט בשנתו בנסיבות לא ברורות. קתרין מוכרת את כל רכושה נפרדת ממשפחתה בכפר ומגשימה חלום ישן ועוברת לעיר הגדולה. 

 

קתרין מגיעה לאלקמאר למשרת מנהלת משק בית, לאכזבתה האדון נורדין נפטר והמשרה אינה רלוונטית. 

 

קתרין פוגשת את מתיאס, הם מתאהבים אולם עד מהרה היא מגלה שמתיאס אינו מחפש מערכת יחסים קבועה אלה יחסים מזדמנים בלבד בשל העדפתו לנדודים. מתיאס מסדר לקתרין עבודה באמסטרדם אצל אחיו אדריאן ואישתו בריחיטה ואן נולנט כמנהלת משק הבית.

קתרין נהינת מחייה ואף מתלווה לגברת הבית בשיעורי הציור שלה. מאז ומתמיד אהבה קתרין לצייר אולם חייה בכפר לא איפשרו לה לפתח את כישרונה.  

 

קתרין נאלצת לעזוב את מקום עבודתה, לאחר שפגשה את יאקוב, עובד לשעבר שלה מכפר הולדתה אשר מאיים לגלות סוד מעברה הרחוק. 

קתרין בורחת לדלפט ומתחילה לעבוד בסדנת החרס של אייברט האח השלישי במשפחת ואן נולנט, שם כולם מעריכים את כישרון הציור שלה. הכל מתהפך כששריפה פורצת בעיר, וקתרין צריכה להחליט האם לחכות לאהוב ליבה שעומד לצאת למסע ממושך בים, או שמע עליה לבחור בגבר שיכול להציע לה ביטחון.

 

זוהו רומן היסטורי, המגולל את סיפור חייה של קתרין, אישה חזקה, יוזמת, עצמאית ומקדימה את זמנה. הסופרת מתייחסת למעמד האישה במאה ה-17, שבו האישה נאלצת לשכור גבר על מנת שינהל את עסקיה ויחתום על המסמכים המשפטיים של הסדנה שבבעלותה. עוד מתעסקת הסופרת במגפת הדבר, "המגפה השחורה",  שהתפשטה בהולנד ובמדינות רבות באירופה וקטלה מליוני בני אדם. 

 

אהבתי מאוד את הספר,העלילה מרגשת וסוחפת. נהנתי לקורא על תקופות קדמות בה אנשים ישנו במיטת ארון ועל הסחר הימי, על חיי האיכרים בכפר ועל חיי הסוחרים בעיר הגדולה, על ייצור כלי החרס הלבנים עם העיטורים הכחולים שיצרו בדלפט וקצרו הצלחה גדולה. 

 

ממליצה בחום.

Share on Facebook
Please reload

Please reload

בואי נשמור על קשר במייל:
:פוסטים אחרונים
:אודותי
רוצים לקבל עדכונים למייל? הרשמו כאן